Pajzsmirigy ultrahang

Pajzsmirigy aspirációs citológiai vizsgálat

A pajzsmirigy szerkezetében észlelt változások (göbök, ciszták, gyulladás) vizsgálatára a leghatékonyabb eszköz az ultrahang vezérelt vékonytű-biopsziás mintavétel.

A mintavétel többek között lehetővé teszi a pajzsmirigy göböt alkotó sejtek vizsgálatát, amelynek jó-, és a rosszindulatú pajzsmirigy göbök elkülönítésében van alapvető szerepe.

Az aspirációs citológiai vizsgálat egyik nagy előnye, hogy az eljárással csökkenthető a felesleges sebészeti beavatkozások száma (a vizsgált páciensek közel 70-80%-nál többnyire jóindulatú elváltozás igazolódik a mintavételt követően), így gyakorlatilag egy sokkal kímélőbb, gyorsabb és költséghatékonyabb megoldást nyújt a pajzsmirigy betegek számára.

A mintavétel során precíz ultrahang követés mellett, vékony tűvel egy kisebb sejtcsoportot „szippantunk ki” a vizsgálandó területből. Az ultrahang vezérelt aspirációs citológiai vizsgálattal pontosabb képet kapunk a vizsgált göbök belső állományáról, ciszták vizsgálata esetén pedig azok tartalmáról.

A levett sejtmintát patológus szakorvos vizsgálja és véleményezi. Az ultrahang kép, a klinikai tünetek, valamint a citológiai eredmény figyelembevételével, minden esetben endokrinológus kezelőorvos határozza meg a további lépéseket.

A mintavétel gyors és csak minimális kellemetlenség érzéssel jár, gyakorlatilag egy laborvizsgálati vérvételhez hasonlítható.

Azon pácienseink részére, akik mégis némi félelmet táplálnak a tűszúrásos vizsgálattal kapcsolatban lehetőséget biztosítunk helyi érzéstelenítés igénybevételére. A lokális érzéstelenítővel kiegészített eljárást azon pácienseinknek is ajánljuk, akik esetlegesen a szúrás miatti szorongásérzés miatt igyekeznek halogatni a beavatkozást.


Közzétéve

itt:

, írta:

Cimkék: