A pajzsmirigy által termelt hormonok felelősek a szervezet anyagcsere folyamatainak megfelelő működésért. Hatással vannak a pszichés és szellemi egyensúlyra, a szexuális aktivitásra, valamint a teljes hormonháztartás működésére.
A pajzsmirigy nem megfelelő működéséből adódó elváltozások szerteágazó tüneteket okozhatnak, amelyek megfelelő diagnosztizálása és kezelése mindenképpen a szakorvos feladata.
Pajzsmirigy betegségek előfordulása különösen gyakori serdülőkorban, a változókor és a terhesség idején, illetve az azt követő időszakban. Gyakori következményeként menstruációs zavarok, többszöri vetélés, valamint meddőség is kialakulhat.
A pajzsmirigy betegség legjellemzőbb tünetei lehetnek:
Túlműködés esetén: szapora szívverés, indokolatlan idegesség, izgalmi állapot, normál étkezés melletti fogyás, remegés, menstruációs zavarok, álmatlanság, hasmenés, fokozott izzadás
Alulműködés esetén: normál táplálkozás melletti súlygyarapodás, bőrszárazság, hangulati zavarok, érzelmi labilitás, leginkább depresszió, alvással nem mérsékelhető fáradtság, menstruációs zavarok, ödémák kialakulása, tompult reflexek, töredező haj, hajhullás.